Lista aktualności Lista aktualności

Sprzątał prezydent. Sprzątaliśmy i My.

Dnia 20 września 2019 roku, z inicjatywy Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i Lasów Państwowych odbyła się ogólnopolska akcja #sprzątaMY.

Prezydent RP wraz z małżonką i młodzieżą porządkowali lasy na Mazowszu, na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

- Dbajmy o to, żeby nasze lasy były czyste, piękne i żeby było ich jak najwięcej – tymi słowami zaingerował akcję Prezydent Polski Andrzej Duda. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda dodała: - Lasy to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie, ponieważ to lasy są najczęściej miejscem gdzie odpoczywamy, gdzie odbywamy wycieczki, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy grzyby. Dlatego odwdzięczmy się lasom za to co nam dają.

SprzątaMY …i zmieniamy!

W akcję #sprzątaMY włączyły się wszystkie nadleśnictwa w kraju. Leśnicy zachęcali lokalną społeczność do wspólnego sprzątania lasu. Działania wpisały się w międzynarodową inicjatywę "Sprzątanie Świata", której tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!".  Wywodzi się ona z Australii, gdzie zapoczątkowano ją w 1989 roku. W Polsce "Sprzątanie Świata" odbywa się od 1994 roku. Mamy nadzieję, że i akcja #sprzątaMY z ukierunkowaniem na czysty las, na las bez śmieci, na stałe wpisze się kalendarz ekologicznych wydarzeń.

Każdego roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześc. śmieci.

Niestety  pomimo regularnego sprzątania lasów przez leśników, kolejne odpady lądują w lasach zamiast na wysypiskach. Ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach. Każdego roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m sześc. śmieci.

Dlatego Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP w trakcie uroczystej inauguracji 20 września br., podkreślił ogromne znaczenie akcji sprzątania lasu. - My, leśnicy każdego roku wydajemy na sprzątanie około 20 mln zł. Niestety, w lasach cały czas pojawiają się kolejne śmieci. Dlatego mam nadzieję, że oprócz wymiaru praktycznego, to dzisiejsze działanie będzie miało znaczenie edukacyjne.

Dzieciaki z naszej paki

W Nadleśnictwie Dobrzejewice akcja #sprzątaMy, to uprzątnięte 300 ha lasu i 20 km dróg na teranie leśnictw: Wąkole i Wylewy. Przez  niecałe 3 godziny znaleziono w lesie śmieci wypełniające po brzegi dwie przyczepki samochodowe. Wzięło w niej udział około 100 osób. Inicjatywę wsparło Stowarzyszenie Ekologiczno-Wędkarskie (Zacisze, Brzeźno) oraz Koło Łowieckie nr 136 „Głuszec” z Bydgoszczy. Wysprzątano teren wokół jeziora Zacisze oraz udostępnione turystom trzy miejsca postoju pojazdów. W akcji wzięły udział uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Tony Halika w Osówce wraz z nauczycielami i dyrektorem Ryszardem Ałtynem na czele. Szkoła z Osówki, od lat jest pionierem jeśli chodzi o zaangażowanie w ekologiczne akcje. W tym te, inicjowane przez leśników. Tutejsza młodzież wie jak cenny jest las, jak się w nim zachowywać. Z przyjemnością i regularnie las odwiedza, ucząc się go przez dotyk, słuch, węch. Jak zasłyszano w trakcie rozmów, co niektórzy uczniowie złapali „bakcyla” i już wiążą swoje plany i marzenia z pracą leśnika. To są fajne dzieciaki. Dzięki nim, to wszystko miało sens.  Na ręce Dyrektora, złożono podziękowanie za udział w akcji sprzątania lasu.

 – Abyśmy schylając się w lesie, sięgali po grzyby, nie po śmieci – sugerował inżynier nadzoru Marcin Czajka, w trakcie zbiórki kończącej to wydarzenie przy Dworku, Leśniczówce Wąkole.

Apel do mieszczan

Dzień później, 21 września, razem z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, leśnicy z Nadleśnictwa Dobrzejewice edukowali toruniaków na temat śmieci w lesie, zasad korzystania z lasu. Na Rynku Nowomiejskim odbył się festyn z okazji finału akcji „Sprzątanie świata”. Przeprowadzono edukacyjny quiz, w którym do wygrania były m.in. sadzonki drzew leśnych, przygotowane przez Lasy Państwowe. Jeszcze „cieplutkie”, prosto z naszej szkółki leśnej Bielawy, położonej w Toruniu.

Butelka plastikowa rozkłada się 450 lat. Nie śmiecimy. SprzątaMY i… zmieniamy świat. Przywracamy piękno polskim lasom.