Lista aktualności Lista aktualności

Nikt w Polsce nie sadzi tyle co Lasy Państwowe!

Leśnicy nie tylko zachowują ale i zwiększają powierzchnię lasów w Polsce poprzez coroczne odnowienia i zalesienia. Sadzenie lasu jest dla nas szalenie ważne!

Wiosna to dla leśników intensywny czas. Rozpoczyna się okres tzw." kampanii odnowieniowej". Czas kiedy w miejscu wyciętych drzew na zrębach, leśnicy sadzą nowe. Zawsze zgodnie z siedliskiem. Jest to niebagatela 500 mln drzew rocznie. I nie wlicza się tu odnowienia naturalnego.

Gdyby wsadzić wszystkie tegoroczne sadzonki w jeden rząd to miałby on długość z Ziemi na Księżyc i z powrotem! Powierzchnia odnowień i zalesień w 2017 roku w Polsce wyniesie 53 tys. ha. To dla przykładu wielkość całego powiatu dąbrowskiego w województwie małopolskim!

W samym Nadleśnictwie Dobrzejewice będzie to 1,5 mln sztuk sadzonek i prawie 200 ha obsadzanej powierzchni. Do rosnących już drzewostanów wprowadzamy gatunki liściaste w celu wzbogacenia drugiego piętra, na uprawach dosadzamy drzewa i krzewy biocenotyczne: dające nektar, owoc leśnym zwierzętom oraz mające korzystny wpływ na leśną glebę. Są to takie gatunki jak lipy, jarzęby, dzikie grusze, śliwy, róże, czarny bez.  

Do odnowień powierzchni po wyciętym lesie wykorzystujemy sadzonkę kontenerową z nowoczesnej produkcji. Niezwykle odporną na niesprzyjające warunki. Las rośnie wtedy szybko i zdrowo.

Nic dziwnego, że w Polsce pomimo pozyskania drewna lasów nic nie ubywa ale systematycznie przybywa! Zalesia się grunty nieprzydatne rolnictwu. W ostatnich latach Nadleśnictwo zalesiło 260 ha takich powierzchni.

Obecnie lasy pokrywają niemal 30 proc. kraju, chociaż po II wojnie światowej było to zaledwie 21 proc.

Zachęcamy… Bądź jak Lasy Państwowe! Jeśli wyciąłeś, posadź nowe! Najlepiej gatunki rodzime.

Gdzie kupić? Od leśników. Znają się na rzeczy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sadzonek drzew i krzewów ze Szkółki leśnej Bielawy.