Lista aktualności Lista aktualności

Hej sokoły!

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrzejewice wzięli udział w szkoleniu z rozpoznawania sokoła wędrownego.

Szkolenie w dniu 30 września 2014 roku, przeprowadził Piotr Adamiak ze Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół". Cykl instruktaży przeprowadzany jest w ramach ogólnopolskiej akcji mającej na celu podniesienie wiedzy leśników na temat sokoła wędrownego. Poznajemy na nich biologię tych rzadkich ptaków drapieżnych, warunki w jakich żyją, sposoby na ich rozpoznawanie i ochronę.


Czym skorupka za młodu…
Sokół wędrowny - ptak niegdyś licznie spotykany w naszych lasach, w latach sześćdziesiątych wyginął m.in. na skutek zatrucia środowiska. Jest gatunkiem zagrożonym i jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Od wielu lat trwają prace nad odbudowaniem populacji nadrzewnej sokoła wędrownego w Polsce. W tym celu prowadzone są hodowle w wolierach. Młode ptaki są stopniowo wypuszczane na wolność, za pomocą różnych metod reintrodukcji (więcej na ten temat tutaj). Dla uzyskania populacji nadrzewnej, sokoły wypuszcza się w specjalnych gniazdach montowanych na drzewach.


Jedna jaskółka wiosny nie czyni
Reintrodukcja czyli ponowne wprowadzanie gatunku do środowiska naturalnego trwa w Polsce od początku lat 90-tych. Działania te zawiera Program Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce, który w ostatnich latach realizuje Stowarzyszenie „Sokół" z Włocławka. Od roku 2010 prowadzi bardzo intensywne reintrodukcje, szczególnie na terenach leśnych.
W latach 2010-2014 Stowarzyszenie wypuściło 467 sokołów, więcej niż przez poprzednie 20 lat. Dzięki wysiłkom oraz współpracy hodowców, sokolników, ornitologów i wielu pasjonatów ochrony przyrody - można już w Polsce zobaczyć dzikie sokoły.


Szukajcie a znajdziecie
Od roku 1999, corocznie stwierdza się naturalne lęgi na budowlach czy różnego rodzaju sztucznych konstrukcjach. Do niektórych z gniazd możliwy jest podgląd na żywo, a dzięki zastosowaniu nadajników czyli telemetrii satelitarnej można śledzić losy i trasy lotów wypuszczonych ptaków. W roku 2012 w Nadleśnictwie Barlinek stwierdzono pierwsze gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. W tegorocznym sezonie lęgowym na terenach zurbanizowanych odnotowano 9 zasiedlonych gniazd z 20 młodymi! Ponadto zaobserwowano kolejne dwa stanowiska nadrzewne. Stąd apel do leśników, a także ornitologów, myśliwych i wszystkich sympatyków przyrody, aby zwracali uwagę na gniazda dużych ptaków pod kątem obecności sokoła wędrownego – jednego z najrzadszych i najpiękniejszych naszych drapieżników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieje więcej gniazd sokoła w polskich lasach – trzeba je po prostu odnaleźć.
Za znalezienie i zgłoszenie nowych gniazd sokoła wędrownego w typie ekotypu leśnego na terenie Polski, przyrodnicy z „Sokoła" przewidzieli nagrody. Więcej na www.peregrinus.pl.
Dla nas, ludzi lasu, jest to sprawa szczególnie ważna.